AIOLOS F.C.

Ποτέ μη λες ποτέ…

Νιώθεις το τέλος να είναι κοντά, αδυσώπητο, αμείλικτο. Βρίσκεσαι με την πλάτη στα σχοινιά και ο αντίπαλος σου σε σφυροκοπά δίχως οίκτο. Όλα μοιάζουν να έχουν τελειώσει. Κοιτάζεις γύρω σου και το βλέμμα σου δεν αντικρίζει ούτε έναν που να πιστεύει πια σ’ εσένα. Κι όμως! Δεν τα παρατάς! Σφίγγεις τα δόντια, βουτάς το μυαλό σου στην ψυχή σου για να πάρεις και την τελευταία ικμάδα της δύναμης που σου έχει απομείνει και σηκώνεσαι όρθιος! Παλεύεις με νύχια και με δόντια και η αιωνιότητα σου κλείνει το μάτι χαμογελώντας με νόημα. Είναι από τις στιγμές που θα έχεις να διηγείσαι με δάκρυα στα μάτια όταν περάσουν τα χρόνια. Είσαι μαχητής, ένας ακόμα από τους λίγους, τους ελάχιστους ‘’τρελούς’’, που πιστεύεις ακόμα στα θαύματα. Και κάνεις τα πάντα για να τα κάνεις πραγματικότητα.

Υπάρχει άραγε κανένας που ν’ αγαπάει αυτό το υπέροχο άθλημα και να μην ένιωσε γεμάτος με συναισθήματα στο σφύριγμα της λήξης του αγώνα της LIVERPOOL με την BORUSSIA DORTMUND; Υπήρχε άνθρωπος που να μην παρακαλούσε να μην τελειώσει το επικό αυτό παιχνίδι και μην ευχόταν να βρισκόταν σε κάποια γωνιά του Anfield Road για να γευόταν από κοντά κάθε σταγόνα αυτού του υπέροχου ποδοσφαιρικού νέκταρ, ανεξάρτητα από ποδοσφαιρικές ‘’συμπάθειες’’ ή ‘’αντιπάθειες’’; Εκεί που όλοι έγραφαν το επικήδειο της βρετανικής ομάδας ξεχνώντας σε ποια ομάδα αναφέρονται, η τεράστια αυτή ποδοσφαιρική φανέλα ήταν η μόνη που το πίστεψε και το κυνήγησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Και στο τέλος το πέτυχε… Ήταν μια ακόμα από εκείνες τις στιγμές πουκάθε σύστημα, κάθε σχεδιασμός και πρόβλεψη πηγαίνει περίπατο και όλα αφήνονται στα χέρια της μοίρας που αποφασίζει να επιβάλει τη δική της θέληση κόντρα σε κάθε επιθυμία ή επιδίωξη.

Το ποδόσφαιρο το βράδυ της Πέμπτης απέδειξε για μια ακόμα φορά πως είναι το σημαντικότερο δευτερεύον πράγμα στη ζωή. Πως μπορεί να στείλει τόσο δυνατά μηνύματα στην κοινωνία που να αποτελούν παράδειγμα για μίμηση και οδηγό σε κάθε έναν από εμάς. Δεν είναι μία, δεν είναι δυο, είναι δεκάδες οι φορές που το ποδόσφαιρο μας χάρισε τόσο έντονες στιγμές. Τι καλύτερο λοιπόν από το να θυμηθούμε μερικές από αυτές, τις πιο χαρακτηριστικές; Έτσι, απλά για να παραδειγματιστούμε από αυτές τις μαγικές στιγμές που μονάχα το ποδόσφαιρο μπορεί να χαρίσει και να ακολουθήσουμε πιστά στη ζωή μας το παράδειγμα τους. Να μη σκύβουμε το κεφάλι κάθε φορά που τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως θα θέλαμε, είτε στο γήπεδο είτε στην ίδια τη ζωή, αλλά να οπλιζόμαστε με πίστη για το θαύμα και να το κυνηγάμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Και φυσικά στην κορυφή της λίστας των μεγάλων ποδοσφαιρικών ανατροπών δεν θα μπορούσε να ήταν άλλη από την επική ανατροπή της LIVERPOOL με θύμα την τεράστια MILAN, στον τελικό του Champions League to 2005, της νύχτας που από τότε ονομάζεται ‘’το θαύμα της Κωνσταντινούπολης”. Ένας τελικός που θα μείνει για πάντα χαραγμένος στο μυαλό κάθε ποδοσφαιρόφιλου και στις καρδιές τόσο των οπαδών της MILAN όσο και της LIVERPOOL, αλλά κάθε ενός που λατρεύει το ποδόσφαιρο. Ποιος θα μπορούσε να ξεχάσει αυτό το παιχνίδι; Η MILAN προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, με ένα θεαματικό γκολ του Πάολο Μαλντίνι με το «καλημέρα» (1΄) και τον Κρέσπο να σκοράρει εις διπλούν (39΄, 44΄). Όλοι πίστεψαν πως όλα είχαν τελειώσει. Όλοι; Όλοι εκτός από την LIVERPOOL…  Τζέραρντ (54′), Σμίτσερ (56′) και Αλόνσο (60′) έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και της έδωσαν την ευκαιρία να το πάει στην παράταση και στα πέναλτι, όπου και οι REDS κατέκτησαν το κύπελλο γράφοντας μια από τις ομορφότερες ποδοσφαιρικές ιστορίες.

Αλλά και ποιος θα μπορούσε να ξεχάσει την επική ανατροπή της θρυλικής MANCHESTER UNITED στον τελικό του Champions League το 1999 στη Βαρκελώνη με θύμα την μεγάλη BAYERN; Το παιχνίδι αυτό είναι ένα από τα πιο συγκλονιστικά σε εξέλιξη παιχνίδια της ιστορίας του θεσμού, αφού ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα, νικώντας τελικά με 2-1 (91΄Σέριγχαμ, 93΄ Σόλσκιερ) καταφέρνοντας να γίνει η πρώτη αγγλική ομάδα που πανηγύρισε το τρεμπλ.

Η ιστορία όμως των ανατροπών ξεκινάει από πολύ πίσω.

Ήταν το μακρινό 1952, και σε αγώνα για το Ολυμπιακό Τουρνουά η Γιουγκοσλαβία αντιμετώπιζε την Σοβιετική Ένωση. Οι ‘’πλάβι’’ προηγήθηκαν 5-1 στο ημίχρονο και 5-2 στο 75΄. Οι Σοβιετικοί στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ισοφάρισαν σε 5-5.

Δυο χρόνια αργότερα, το 1954, το σκηνικό αυτής της άγριας ομορφιάς του ποδοσφαίρου μεταφέρεται στη Βέρνη της Ελβετίας. Τελικός Μουντιάλ 1954. Η Ουγγαρία του Πούσκας και των άλλων αστεριών  προηγήθηκε 0-2, η Δ. Γερμανία όμως ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος κερδίζοντας με 3-2, γράφοντας το διαβόητο ‘’θαύμα της Βέρνης’’. Λίγες μέρες νωρίτερα στη φάση των ομίλων η Ουγγαρία, ίσως η πιο ‘’αδικημένη’’ από τη μοίρα μαζί με την Ολλανδία εθνική ομάδα στην ιστορία του ποδοσφαίρου, είχε διασύρει τη Δ. Γερμανία συντρίβοντάς την με 8-3. Η ιστορία του συγκεκριμένου αγώνα έγινε κινηματογραφική ταινία, βιβλίο ενώ αποτέλεσε και ένα όπλο στα χέρια των δυο αντιπάλων στα χρόνια του ‘’Ψυχρού Πολέμου’’… Ήταν η πρώτη φορά που ακούστηκε, έστω και από ανεπίσημα χείλη, η υπόνοια για χρήση  απαγορευμένων ουσιών στον χώρο του αθλητισμού.

Τρία χρόνια αργότερα, λίγο βορειότερα, στην Αγγλία, η CHARLTON είχε σημειώσει μία από τις πιο ένδοξες νίκες της ιστορίας της με αντίπαλο την HANDERSFIELD στις 21 Δεκεμβρίου του 1957 σε αναμέτρηση για την 2η κατηγορία. Έχανε 1-5 και κατόρθωσε να υπερισχύσει 7-6!

Η Γιουγκοσλαβία ήταν η πρωταγωνίστρια ενός ακόμα ποδοσφαιρικού θαύματος. Στα ημιτελικά του Euro 1960, στις 6 Ιουλίου, προηγήθηκε 3-1 και 4-2 κόντρα στην Γαλλία αλλά τελικώς ηττήθηκε με 5-4!

Μένοντας στο χώρο των εθνικών ομάδων, συναντάμε τον αγώνα για το Μουντιάλ 1966 που έγινε στην Αγγλία ανάμεσα στη Βόρεια Κορέα και την Πορτογαλία. Οι Ασιάτες προηγήθηκαν 0-3 της Πορτογαλίας του Εουσέμπιο στο 25΄, οι Ίβηρες όμως με αντεπίθεση διαρκείας και 4 γκολ του επονομαζόμενου ‘’μαύρου πάνθηρα’’ πήρε τη νίκη με 5-3.

Δέκα χρόνια αργότερα, σε αγώνα για το πρωτάθλημα Γερμανίας της αγωνιστικής περιόδου 1975-76, η BOCHUM στο 53΄ προηγήθηκε 4-0. Η BAYERN όμως απάντησε με 5 γκολ σε 20 λεπτά και πήρε τη νίκη με 5-4.

Στη δεκαετία του ’90, μια πληθώρα παιχνιδιών έκανε κάποιους να ταξιδέψουν από τον παράδεισο στην κόλαση και κάποιους άλλους να κάνουν την αντίστροφη διαδρομή.

Η αρχή έγινε σε αγώνα για τους ομίλους του Τσάμπιονς στις 8 Δεκεμβρίου 1993 η Βέρντερ Βρέμης νίκησε 5-3 την Άντερλεχτ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Γερμανοί έχαναν 0-3!

Έσπασαν καρδιές στον αγώνα μεταξύ της BARCELONA και της ATLETICO MADRID για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, στις 12 Μαρτίου του 1997, καθώς από 0-3 κατέληξε στο 5-4! Το να σκοράρει μία ομάδα τρία γκολ στο «Καμπ Νόου» μόνο εύκολη υπόθεση δεν είναι. Κι όμως, οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν το παιχνίδι τους και άφησαν άφωνους –αρχικά- τους Φίγκο, Ρονάλντο και τα άλλα παιδιά. Ο Μίλινκο Πάντιτς είχε κέφια και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο ημίωρο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρονάλντο πέτυχε δύο γκολ, ενώ ακόμη τρία επιτεύχθηκαν μεταξύ 67΄ και 83΄ από τον ίδιο και τους Φίγκο και Πίτσι. Έτσι, μοιραία έγινε το 5-4.

Στις 22 Αυγούστου του 1998 ήρθε η ώρα της MARSEILLES να στείλει στο καναβάτσο την MONTPELLIER. Η Μαρσέιγ ηττάται στο ημίχρονο με 4-0 στο Βελοντρόμ, αλλά καταφέρνει να γυρίσει το ματς στέλνοντας στους εφτά ουρανούς τους οπαδούς της.

Την περίοδο 2000/01 η P.S.G. προηγήθηκε με 3-0 μέσα στην Ισπανία (Οκότσα 29′, Λερουά 43′,55′). Πήγε στα αποδυτήρια με άλλον αέρα, αλλά φαίνεται ότι αέρα είχαν πάρει και τα μυαλά των Γάλλων. Τίποτα δε είχε τελειώσει, προς θλίψη τους, καθώς κατέληξαν να φύγουν με σκυμμένα τα κεφάλια. Η DEPORTIVO LA CORUNA όμως τους τιμώρησε και με τέσσερα γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το ματς σε 4-3, με σκόρερ τον Παντιάνι, που πέτυχε χατ τρικ (57′,76′,84) και τον Τριστάν (60′).

Αξέχαστος έμεινε με τη συμπλήρωση της πρώτης δεκαετίας της νέας χιλιετίας ένας αγώνας πρωταθλήματος Σκωτίας, στον οποίον η HIBERNIANS προηγήθηκε στο 65΄ με 2-6. Στα εναπομείναντα λεπτά η MOTHERWELL ισοφάρισε σε 6-6 ενώ είχε και χαμένο πέναλτι.

Ανατροπές όμως δεν είχαμε μονάχα στην Ευρώπη. Σε αγώνα για το Κύπελλο Αφρικής το 2010, η Αγκόλα προηγήθηκε 4-0 και η εθνική ομάδα του Μάλι ισοφάρισε σημειώνοντας 4 γκολ από το 79΄ έως το 94΄ της αναμέτρησης.

ARSENAL και ROMA ήταν δυο από τα θύματα ανατροπών το 2011, καθώς η πρώτη  τον Φεβρουάριο του 2011 προηγήθηκε της NEWCASTLE για το πρωτάθλημα Αγγλίας με 0-4 στο 26′ για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με 4 γκολ από το 68΄έως το  87΄, δύο εκ των οποίων σημειώθηκαν με αμφισβητούμενα πέναλτι. Το παιχνίδι είχε κινήσει τις υποψίες ακόμη και της Ιντερπόλ, αλλά δεν αποδείχτηκε τίποτα, ενώ η δεύτερη κατάφερε να προηγηθεί με τρία γκολ διαφορά της GENOA, αλλά είδε τη μπάλα τέσσερις φορές στα δίχτυα της και βρέθηκε ηττημένη με σκορ 4-3

Η ARSENAL όμως ξέπλυνε την ντροπή του 2011 τρία χρόνια αργότερα καθώς ήταν η πρωταγωνίστρια σε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία, όχι μόνο του ευρωπαϊκού αλλά του παγκόσμιου ποδοσφαίρου κερδίζοντας με το εξωπραγματικό 7-5 την READING για τον τρίτο Γύρο του Λιγκ Καπ παρόλο που μέχρι μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έχανε με 0-4.

Πρωταγωνιστές όμως μεγάλων ανατροπών υπήρξαν και ελληνικές ομάδες.

Θύμα της μεγαλύτερης από αυτές ήταν και η ομάδα που κυριαρχεί στο ποδοσφαιρικό στερέωμα της χώρας, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Σε αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος για την περιόδου 1989/90 έμοιαζε να έχει ‘’καθαρίσει’’ τον αγώνα του απέναντι στον Ο.Φ.Η. αφού προηγήθηκε 4-0 στο 50΄. Η ομάδα της Κρήτης όμως απάντησε με 5 γκολ κερδίζοντας μια θέση στο πάνθεον των ομάδων που πέτυχαν μεγάλες ανατροπές και μάλιστα στην έδρα ενός αντιπάλου που είναι μια από τις μεγαλύτερες διαχρονικά ελληνικές ομάδες και κατέχει τη μερίδα του λέοντος στις κατακτήσεις των εγχώριων τίτλων.

Σε διεθνές επίπεδο τώρα, η πρώτη μεγάλη ανατροπή ελληνικής ομάδας ήρθε από τον Π.Α.Ο.Κ. του Άγγελου Αναστασιάδη, σε αγώνα απέναντι στην SPARTAK PRAGUE το 1997 για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Η ομάδα της Θεσσαλοίκης βρέθηκε να χάνει 3-0 στα πρώτα 27′ του αγώνα, κατάφερε όμως πρώτα να ισοφαρίσει μέχρι την εκπνοή του ημιχρόνου και στη συνέχεια να πάρει μια θριαμβευτική νίκη με 5-3.

Τι γεύση μας αφήνουν όλες αυτές οι μαγικές ιστορίες; Μα τι άλλο από το να μην παρατάμε τον αγώνα ακόμα κι όταν όλα μοιάζουν να είναι χαμένα. Να μη σταματάμε να πιστεύουμε στις δυνάμεις μας και να κυνηγάμε το θαύμα μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης είτε πρόκειται για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα είτε για την ίδια τη ζωή…